Okulların Açılış Tarihi ve Yarıyıl Tatili Süresi Uzatıldı mı?

Öğrenci ve velilerin merak ettiği sorular arasında olan “Okullar ne zaman açılacak?” ve “Yarıyıl tatili …

Öğrenci ve velilerin merak ettiği sorular arasında olan “Okullar ne zaman açılacak?” ve “Yarıyıl tatili uzatıldı mı?” sorularının yanıtları araştırılmaya devam ediyor. Yarıyıl tatiline 22 Ocak Pazartesi günü başlayan öğrenciler, tatilin kısa bir süre içinde sona erecek olmasıyla birlikte, 15 tatil süresinin uzatılıp uzatılmadığına dair iddiaları araştırıyor. 2023-2024 eğitim öğretim yılı içinde ilk dönemin sona ermesiyle birlikte, yüz binlerce öğrenci yarıyıl tatiline çıkmıştı. 22 Ocak Pazartesi günü başlayan yarıyıl tatili 2 Şubat Cuma günü sona erecek. Peki, okullar ne zaman açılacak? 15 tatil süresi uzatıldı mı?

2023-2024 eğitim öğretim yılı içerisinde okulların açılışı, 5 Şubat Pazartesi günü gerçekleşecek. 15 tatil ise 2 Şubat Cuma günü sona erecek.

Okulların açılma tarihi ve yarıyıl tatilinin uzatılıp uzatılmadığı konusundaki merak sona eriyor. İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklama, 15 tatil süresinin değişmeyeceğini net bir şekilde belirtti.

15 Tatil Süresi Uzatıldı mı? 

Havaların soğuması ve grip vakalarının artış göstermesi, ayrıca JN1 yeni koronavirüs varyantı sebebiyle, okulların ikinci döneminin açılmayabileceği ve yarıyıl tatilinin uzatılacağı iddiaları ortaya atılmıştı. Ancak, İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nden yapılan açıklama, bu iddialara net bir şekilde cevap verdi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bazı sosyal medya hesaplarında paylaşılan, ’15 günlük sömestr tatili 1 aya uzatıldı’ iddiası doğru değildir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 7 Temmuz 2023 tarihinde yayımladığı çalışma takvimi konulu genelgeye göre, 2023-2024 eğitim öğretim döneminin yarıyıl tatili süresinde bir değişiklik bulunmamaktadır. Yarıyıl tatili, 22 Ocak 2024 tarihinde başlamış olup, 2 Şubat 2024 tarihinde sona erecektir.”