Resim, en fazla çeşitliliğe sahip sanattır.

Resim, doğadan bir parçayı ya da sanatçının iç dünyasının durumunu düz bir yüzey üzerinde çizgi ve renklerle anlatmaktır.

Resim, en fazla çeşitliliğe sahip sanattır.
20 Eylül 2019 Cuma 13:35

Resim sanatları, kullanılan malzemeye, edinilen konuya, çizim metotlarına, kullanılan tuval ya da nesneye göre farklılıklar gösterebilir. Her ressamın her tür resmi çizebilmesi veya ortaya çıkarabilmesi söz konusu değildir.

Resim, diğer sanatlara göre uygulama yöntemleri ve araçları bakımından en fazla çeşitliliğe sahip sanattır. Uygulanabilirliğindeki bu yaygınlık ve çeşitlilik resmin tarih boyunca kesintisiz sürekliliğini oluşturmuştur. Öte yandan resim dilinin ve gereçlerinin ulusal ve bölgesel sınırlarla kısıtlanmamış olması ve taşınabilirliği, ona diğer sanatlara göre uluslararası anlaşılabilirlik ve etkilere açık olmak açısından öncülük kazandırmıştır. Resim sanatı, işlenilen konu ve kullanılan malzemeye göre çeşitlilik göstermektir.

Resim Sanatının Dalları

Resim: Sanatçının iç dünyasının durumunu düz bir yüzey üzerinde çizgi ve renklerle anlatmaktır.

Soyut: Var olan varlıkların yerine kendi düş dünyasında yaratmış olduğu varlıkları ve nesneleri resmetmektir.

Natürmort: Cansız varlıklar dediğimiz masa, vazo gibi eşyaların yanısıra koparılmış çiçek, meyve ve sebzelerin resmedilmesidir.

Figüratif: Dış gerçeğin olduğu gibi ve ayrıntılarıyla tanımlanmasıdır.

Nü: İnsan bedeninin (Çıplak) olarak resmedildiği eserlere verilen isim.

Portre: Bir kişinin yüz ifadesinin resmedildiği eserlere portre denilmektedir. Bununla birlikte bazen göğüs ve dize kadar olan gövde bölümünü içeren portrelere de rastlanabilmektedir.

Duvar Boyama: Duvara Resim Yapma Sanatı, diğer bir deyişle Fresk Sanayi; eski çağlardan bu günümüze gelmiş bir sanat dalıdır.

Özgün Baskı: Özgün baskı yapan sanatçının, bakır kazıma, taş baskı ve diğerleri gibi çeşitli tekniklerle yaptığı eserlerinin her birinin ve toplam baskı sayısını saptamak hakkı ve görevidir.

Gravür: Gravür sanat dallarından biri olmakta ve geçmişi çok eski yıllara dayanmaktadır. Metal, taş, tahta üzerine oyma tekniğini kullanarak yapılır.

Serigrafi: Metal ya da ahşap çerçeveye gerilmiş ipek, plastik veya metal dokumadan oluşan elek şeklindeki kalıp üzerinde baskı yapılacak yerler açık bırakılıp diğer yerler maskeleme, boyama ya da fotomekanik yöntemlerle kapatılır. Sonra bu eleğin içine konulan baskı boyası (mürekkep) , bir sıyırıcı (rakle) ile sıyrılarak açık kalan yerlerden kağıt, cam, kumaş, vb. malzemeler üzerine geçirilir.

Taş baskı: Taş baskı ya da litografi/litografya, kireç taşı üzerine yağlı mürekkeple çizilmiş şekil ve yazıların basım sanatı.

Ağaç baskı: Ağaç kullanılarak yapılan bir baskıdır. Ağacın dokusundan yararlanılan ve yine yüksek baskı yöntemiyle yapılan bir baskı türüdür.

Heykel: Taş, tunç, kil, alçı, fildişi, pişmiş toprak ve bakır gibi maddelerden yontularak, kalıba dökülerek ya da yoğurulup pişirilerek biçimlendirilir.

Rölyef: Yüzeyde çökertme ya da yükseltme şeklinde yapılan sanatsal çalışmalara verilen genel bir isimdir. Kısaca kabartma da denilmektedir.

Büst: Başı, göğsü, bazen de omuzları içine alan sanat ürünüdür.

Grafik: Verilerin veya karşılaştırılması yapılacak değişkenlerin çizgi, tablo, nokta veya şekillerle ifade edilmesine grafik denir. Grafik çeşitleri; - Çizgi Grafiği - Sütun Grafiği - Daire Grafiği - Serpilme Grafiği - Kutu Grafiği

Karikatür: Değindiği mevzuları mizahi ve eleştirel bir üslupla ele alarak insanlara anlatan bir çizim şeklidir.

Amblem: Bir kurum, kuruluşa ya da ürüne kimlik kazandıran, görüntülerle, sembollerle veya harflerle oluşturulan simgelere amblem denir. Firmanın duruşunu, imajını yansıtır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.