Yeni Dijital Pazarlama Teknikleri - Kahramanmaraş Web Tasarım

Her şey o kadar hızlı gelişiyor ki, pazarlama ve reklam stratejilerinin de bu hıza ayak uydurması gerekiyor. Başarı için yenilikçi, 360 derecelik öngörü ve sezgisel hayal gücü ile desteklenmelidir.

Yeni Dijital Pazarlama Teknikleri - Kahramanmaraş Web Tasarım
13 Mayıs 2019 Pazartesi 14:40

Reklam, bir markanın karakterine yapılan uzun vadeli yatırımın parçasıdır.

Reklam doğru kurgulandığında dünyadaki en etkili çalışmalardan biridir.

Yeni Dijital Pazarlama Teknikleri Nedir?

360 derece reklam ve iletişim kavramının içeriğini tüm mecralara büyük bir bütçe ayırmak yerine, markanın yatırım yapmak istediği kitleye göre yeni, farklı araçlarla (kurumsal web site, instagram,facebook,twitter dijital platformlar başta olmak üzere) dokunmanın yeniliki yollarını bulmak olarak çevirmek gerekir.

Bugün doğru bir sponsorluk ile doğru dijital bütçe ile geleneksel medyaya sıfır bütçe ayırarak da markaya ve satışlara hizmet eden yollar bulmak gayet mümkün. Yeter ki yenilikçi, farklı düşünen sorumluluk alabilecek marka profesyonelleri bir duruş sergilesin.

Dün ün doğruları artık bugün için bir şey ifade etmiyor. Geleneksel medyada çok çok büyük bütçelerle iş yapma devri kapandı. Akıllı marka ve ürün yöneticileri daha fikir aşamasında iken küçük iletişimler yaparak pazarı test ediyor ve ürüne yön veriyor.


 

Pazarlama planları çok dinamik ve kesintisiz sürdürülebilecek esneklikte olmalıdır. Çünkü planlanmış düzenli kampanyaların yanı sıra, hedef kitleden gelebilecek günlük reaksiyonlara göre, çok özel mikro pazarlama yöntemleri de kullanmak gerekiyor.

Tüm medya araçlarının birbiriyle 360 derece etkileştiği, tam bir Sibernetik Entegre Pazarlama Devrimi yaşanıyor.

“Kaybolmadan, var olmak”. İşte bütün mesele!

Tüm dünyayı kapsayan ve “yedinci kıta” diye adlandırılan dev bir iletişim ağında,7 Gün/24 Saat kesintisiz, canlı ve çevrimiçi yayın yapan bu medyada kaybolmadan, var olmak gerekiyor.

Ancak geleneksel reklam mecralarına kıyasla, maliyetlerin düştüğü ve bariyerlerin kalktığı dijital platformda fark edilebilmek o kadar da kolay değil!

Her şeyden önce, kurumsal web siteniz ve  sosyal medyanın aktif olarak kullanılması gerektiğini artık herkes biliyor. Sosyal medya stratejilerinin çok iyi hazırlanması gerekiyor.

Sosyal Medya Hesabınızdaki İçerikler Nasıl Olmalı?

Burada özgün içerik, kısa tanıtım videoları,web site vb. uygulama, etkileşimli banner, oyun, video, vb. yöntem ve dijital medya seçimi ve planlaması önem kazanıyor.

Statik/klasik banner’lar yerine daha yenilikçi dinamik uygulamalar oluşturulmalıdır. Çünkü web siteniz ve aktif olarak kullandığınız sosyal medya hesaplarınızdan size ulaşan insanlar tarafından; sonucu büyük geri dönüşler alabilirsiniz.

Bu dijital hesaplarınızın etkili olabilmesi için, ilgi çekici, eğlenceli ve özgün, içeriğinin anlaşılır, katılımının ise kolay ve hızlı olması gerekiyor.

İlk bakışta, kullanılan dijital teknoloji ile bağdaşmıyor gibi görünse de, duygusallığın ön planda olduğu, ortak insani duygulara seslenen güncel konulu içerikler daha ilgi çekmektedir.

Sosyal Ağlarla Bağlantılı "Kurumsal Web Site" Olmak Zorunda Mı?

Facebook,instagram, twitter gibi sosyal paylaşım ağlarına da bağlanabilme avantajı olan kurumsal web sitenizde, eğlenceli ve etkileşimli özgün bölümlere de yer vermeniz gerekiyor.

Ziyaretçiler/kullanıcılar bunları sosyal ağlardaki kendi profillerinde de paylaşabilmelidir. Başka bir deyişle, kurumsal bir web sitesinin bile sosyal ağlarla mutlaka etkileşimi olmalıdır.

Ürün ambalajı ve kurumsal basılı malzemelerde QR kodu kullanılarak, akıllı telefon ve tabletlere web adreslerine yönlendirme olanağı sağlanıp, 360 derecelik bir dijital pazarlama deneyimi sunulmalıdır.

Facebook ve Twitter ve instagram sayfalarının yanı sıra, marka adına YouTube’da bir kanal oluşturularak reklam filmleri ve kurumsal videoler yüklenmeli, ilginç ve güzel görsel dokümanlar için Instagram ve Pinterest kullanılmalı, satış ve servis ağları için Foursquare uygulamalarından yararlanılmalıdır.

Marka imajı ve insan kaynakları potansiyeli oluşturmak için de Linkedln’de kurumsal bir profil oluşturmak yararlı olacaktır.

Web siteleri mutlaka güncel tutulmalı, ayrıca blog ve sosyal ağlarda birer mikrosite, hayran-fan sayfaları oluşturulmalıdır. Bu takipçiler her gün izlenip, yakından ilgilenilmelidir.

Kurumsal web site hazırlatmak isteyen firmalar ve  sosyal medya hesaplarını yönetmemizi isteyen firmalar web sayfamızdan ve iletişim bilgilerimizden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Özgün Web Tasarım

0537 346 33 25

“Kaybolmadan, var olmak” istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

(Osman GÜNDEŞ)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.