KSÜ’de Virüs bilgilendirmesi

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörlüğü ve Tıp Fakültesi Dekanlığı tarafından, ortaya çıktığı günden itibaren ülke ve dünya gündeminde yer edinen corona virüsü (COVİD-19) hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

KSÜ’de Virüs bilgilendirmesi
06 Mart 2020 Cuma 13:18

Rektör Prof. Dr. Niyazi Can, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Taner Okumuş, Genel Sekreter Doç. Dr. Fatih Tiyek, personel ve öğrencilerin katılımıyla KSÜ Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısının açılış konuşmasını Rektör Prof. Dr. Niyazi Can yaptı.

Türkiye’nin ve dünyanın gündeminde olan her konuyu Üniversite olarak ele aldıklarını belirten Rektör Can, “Bu toplantı vesilesiyle de dünyada ve ülkemizde kamuoyunu meşgul eden bu önemli konuyu gündemimize alarak, sağlıklı bilgilendirme yapayı amaçladık. Corona virüs hakkında personelimize, öğrencilerimize ve ihtiyaç duyan herkese bilgilendirme yapmaya hazırız.” diye konuştu.

Açılış konuşmasının ardından KSÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selçuk Nazik ‘COVID-19’ hakkında bilgilendirme sunumu yaptı.

Corona virüsünün belirtileri ve korunma yollarına ilişkin bilgilendirmelerde bulunan Doç. Dr. Selçuk Nazik, “Korona bulaşan ölüyor, dememeliyiz. Şunu da bilelim ki bu hastaların hepsi ölmüyor, çoğu düzeliyor ve yüzde 80’i tedavisiz iyileşiyor. Bizim ülkemizde vaka yok, çok şükür de olmayacağını düşünüyoruz ama iyileşenler de var. Bunu da bilmek gerekiyor. Doğrulanmış vaka 93 bin, total ölen sayısı ise 3 bin 198, iyileşenlerin sayısı ise 50 binden fazla. İyileşenler de çok ciddi bir sayı. Bu hastalığın özellikle yaşlı popülasyonu özellikle kalp, şeker ve hipertansiyon gibi hastaları daha fazla etkilediği görülüyor” dedi.

Corona’nın ilk kez 1965’te tespit edilen tek zincirli, pozitif polariteli, zarflı RNA virüsü olduğunu belirten Doç. Dr. Nazik, “Bu bir RNA virüsü ve zarflı. Zarflı virüsler dışarıda çok fazla yaşayamazlar. Daha önce de corona virüs ile karşılaştık ve biz kendi yaptığımız örneklemlerde nezle dediğimiz etkenin karşılığı corona aslında. Bunlar insanlarda görülen corona tipleri ama bunun alpha, beta, gama ve delta gibi alt tipleri var. Bu tiplerin her biri ayrı enfeksiyon yapıyor. Karşımıza başka zamanlarda başka virüsler de çıkabilir” diye konuştu.

COVİD-19’un 6 kıtada 68 ülkeyi etkilediğini dile getiren Nazik, “Hastalığın yayılımına baktığımızda Çin’de arttığı görülüyor ama biz şunu asla düşünmeyelim. Korona bulaşan ölüyor dememeliyiz. Yüzde 2 ile başlamıştı, yüzde 3-4 arasında ölüm oranına sahip. Bizi endişelendiren Çin dışında artan vakalar. Bizim ülkemizde vaka yok, çok şükür de olmayacağını düşünüyoruz. Ama iyileşenler de var. Bunu da bilmek gerekiyor. Doğrulanmış vaka 93 bin, total ölen sayısı ise 3 bin 198, iyileşenlerin sayısı ise 50 binden fazla. İyileşenler de çok ciddi bir sayı” ifadelerini kullandı.

Corona virüsünün solunum damlacıkları ve temas yoluyla bulaştığının altını çizen Nazik, “Öncelikle korunmak için cerrahi maskeler kullanmalıyız. Tek başına bu yetmez, el hijyeni çok önemli. Bu, mukozalardan bulaşıyor. Yani göz, burun ve ağız yoluyla insandan insana, yüzeylerden bulaşıyor. Onun için her yere temas etmemeye özen gösteriyoruz. Yurt dışına çıkan arkadaşlar daha fazla dikkat etmeli, her yere temas etmemeli. Damlacık yoluyla çıkıyor, damlacık yoluyla ise öksürük, hapşırıkla çıkıyor. Bunun için biz bir metre mesafe koyuyoruz, bakanlığın da uçakta özellikle iki ön, iki arka, iki yan demesinin sebebi bu. 1 metreden daha fazla yaklaşmamak lazım. Yaklaşacaksak da cerrahi maske kullanılması gerekli. Virüs cansız yüzeylerde 2 ile 8 saat kalabiliyor” dedi.

Kuluçka süresi 2-14 gün arasında değişen virüste 24-27 güne kadar uzayan vakaların da görüldüğüne dikkat çeken Doç. Dr. Selçuk Nazik, “İnsanlar, ateş, yorgunluk, kur öksürük, halsizlik ve boğaz ağrısı gibi şikâyetlerle geliyor. Bildiğimiz üst solunum yolu enfeksiyon semptomlarıyla geliyor ama bunlar çeşitlilik arz edebiliyor.” diye konuştu.

KSÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinin olası bir durum için bütün hazırlıklarını yaptığını ifade eden Doç. Dr. Selçuk Nazik katılımcılara virüsten korunmaları için tavsiyelerde bulundu. Nazik, “Ellerimizi yıkayalım, maskemizi takalım, kalabalığa girmeyelim ve elimizi yıkamadan gözümüze, burnumuza ve ağzımıza elimizle dokunmayalım. Ayrıca ben iyi beslenmeyi öneriyorum, protein ağırlıklı beslenmenin sağlıklı olacağını düşünüyorum.” dedi.

Doç. Dr. Selçuk Nazik bilgilendirme sunumunun ardından katılımcıların konuya ilişkin sorularını cevaplandırdı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.