Avusturya’daki Soydaşlarımızın zor yaşamları


Muhammed Furkan Gökçe

Muhammed Furkan Gökçe

27 Aralık 2018, 22:27

Dört gün sonra yeni yıla gireceğiz. 2018 yılını iyi ve kötü günler ile geride bırakacağız. 2018 yılının son günlerinde Avusturya’da doğup büyüyen biri olarak oradaki soydaşlarımızın zor yaşamlarından bahsetmek istedim.

Öncelikle Avusturyalılar aşırı derecede bencil ve ırkçı bir millet. Ülkelerinde Avusturyalı olmayan kişilere sorgusuz sualsiz 2. Sınıf vatandaş muamelesi yapıyorlar. Avusturya’da yaşayan herkes hukukta ve mahkemede eşit gözüküyor ama dışarıda herkesin bildiği yabancılar üzerinde bir mahalle baskısı var.

Mesela, sokakta Avusturyalı ve bir Türk tartışıyorken aradan başka bir Avusturyalı çıkıp: “ Sen bir kere yabancı ve Müslümansın!” diyerek aşağılamaya çalışabiliyorlar. Oradaki Türk kardeşlerimiz böyle karakterden yoksun kişiler ile çalışarak ekmeklerini adeta taştan çıkarmaya çalışıyorlar. Orada vatana, millete ve bayrağa hasret yaşıyorken birde böyle kişiler ile uğraşmak zorunda kalıyorlar.

Asgari ücretin 1.500 Euro olduğu Avusturya’da yaklaşık olarak 300 bin Türk vatandaşı yaşamakta. 3 çocuklu bir aile için orada 1.500 Euro ile geçinmek çok zor iken birde yaz aylarında Türkiye’ye gelip vatan hasretlerini bir nebze dahi azaltmak için tüm yıl boyunca ayriyeten bir ek iş yapmaları gerektiği gibi birde lüks hayattan uzak yaşamaları gerekmekte. Yani kötü ve ucuz evlerde oturup tasarruf yapmaları gerekiyor.

Orada ilkokuldan üniversiteye kadar eğitim gören Türk vatandaşı öğrenci kardeşlerimizi de unutmamak lazım. Daha ilkokul birde almanca bilmeyerek eğitim hayatlarına bir sıfır geride başlayan öğrenci kardeşlerimiz türlü zorluklarla eğitimlerini tamamlamaya çalışıyorlar. İlkokulda daha küçük yaşlarda Avusturyalı arkadaşları ana dillerini konuşuyorken bizim kardeşlerimiz yabancı bir dil öğrenmeye çalışıyorlar.

Tabi Avusturyalılar ırkçılıklarını okullarda da gösteriyorlar. Okulda en basit bir Türk ile Avusturyalı kavga ediyorsa okulun ilgili müdürü hiç olayı sorup soruşturmadan yabancı olan Türk kardeşimizi haksız bulabiliyor. Peki niye? Çünkü o bir Müslüman Türk.

Orada eğitimini gören Öğrenci kardeşlerimizin en büyük sıkıntısı yabancı diller. Normal Avusturyalı bir öğrenci ortaokulda ilk yabancı dil İngilizce öğreniyorken bizim Öğrenci kardeşimiz ikinci yabancı dil olarak İngilizce öğreniyor ve o küçük yaşta 3 dil bilmeleri gerekiyor. Daha sonra lisede Avusturyalı öğrenci ikinci yabancı dil olarak İspanyolca öğreniyorken bizim Türk öğrenci üçüncü yabancı dilini öğreniyor ve böylece genç yaşta 4 dil biliyorlar. Okulda Avusturyalı bir öğrenci sınıfta kalınca “ Bir kere sınıfta kalmaktan bir şey olmaz” diyen Avusturyalı öğretmenler, bizim Türk öğrencimiz sınıfta kalınca, o yaşta 4 dil bilen kardeşimize “ Sen zaten okuyamasın. Git bir yerde çalış, meslek yaparsın.” ve hatta bazen “ Senin zekân bu ülkede okumaya yetmez” gibi cümlelerle kardeşlerimize mobbing uygulayarak yıldırmaya çalışıyorlar.

Ve son olarak diyeceğim o ki, orada yaşayan kardeşlerimize “ Alamancı” değil de gurbetçi diyelim. Çünkü orada yaşayan Türk kardeşlerimiz, öğrencisinden ev hanımına, işçisinden esnafına kadar çok zor şartlar altında yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlar.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.